Příprava na výběrové řízení

V případě, že jste byli pozváni na pracovní pohovor, záleží už jen na Vás, zda vytoužené pracovní místo získáte Vy, nebo někdo jiný. Věnovat přípravě na pracovní pohovor dostatečnou pozornost se určitě vyplatí. K úspěchu Vám dopomohou následující rady.

Rady uchazečům

Štěstí přeje připraveným.

Spousta lidí podceňuje přípravu na pohovor. Nebuďte jedním z nich! Představte si, že na inzerovanou pracovní pozici reaguje průměrně 100 lidí, na pohovor je pak pozvaných 10 uchazečů, z nichž pouze 1 získá danou práci. Udělejte vše pro to, abyste to byli právě VY.

Co je psáno, to je dáno.

O tom, zda budete pozváni na pohovor nebo nikoli, rozhoduje často váš životopis. Věnujte jeho přípravě maximální pozornost, pravidelně ho aktualizujte a upravujte dle požadavků pracovní pozice, na kterou reagujete.

Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.

Přijďte na pohovor včas, raději 10 minut předem, než se zpožděním bez předchozí omluvy.

Šaty dělají člověka.

Oblékněte se čistě a reprezentativně a nezapomeňte na vůni.

První dojem můžeme udělat jenom jednou.

Úsměvem a pevným stiskem ruky nic nezkazíte.

Jaký jsem, takový jsem.

Buďte přirozený, nemá smysl předstírat a hrát si na někoho, kým nejste. Zvolte pozitivní přístup, realistický pohled na sebe samotného, otevřenost a sebevědomé vystupování.

Informace znamenají moc.

Zjistěte pár informací o firmě a připravte si odpovědi, ale i otázky. Pokud pracovní pozice vyžaduje znalost cizího jazyka nebo jiné odborné dovednosti (např. programování), počítejte s jejich testováním.

Cvičení dělá mistra.

Pokud vás pohovory stresují, vyzkoušejte si pohovor na nečisto. Požádejte o profesionální pomoc personální agenturu, zahrajte si na pohovor se svým kamarádem nebo si zodpovězte na pár otázek před zrcadlem.

Něco za něco.

Pohovor není výslech ani monolog. Pohovor je výměna informací. Za informace, které o sobě prozradíte, se dovíte, co obnáší pracovní pozice a co firma očekává od úspěšného uchazeče. Čím víc se budete ptát, tím víc se dozvíte. Pokud je informací hodně, neváhejte si je zapsat.

Kdy je tomu konec?

Jsou jen dvě možnosti:

  1. Práci jste dostal/a. Po úspěšném pohovoru v personální agentuře následovalo představení do firmy, kde po absolvování jednoho nebo více pohovorů zazněla pracovní nabídka, kterou lze přijmout ale i odmítnout.
  2. Práci pořád hledáte. Pohovor v personální agentuře nebo ve firmě nedopadl z nějakého důvodu dobře a vám bylo písemně, telefonicky nebo osobně sděleno vyrozumění, že jste neuspěl/a. Všechno zlé je na něco dobré. Nezoufejte a hledejte dál. Kdo hledá, najde.